Co oznacza słowo „carve” w kontekście prawniczym?

Specyfika branży prawniczej sprawia, że wiedza i pojęcia w niej zawarte często są zupełnie niezrozumiałe dla osób, nie mających na co dzień nic wspólnego z podobnym słownictwem. Jednym z przykładów jest określenie „carve out”. Co ono oznacza? Odpowiadamy w poniższym wpisie.

Definicja pojęcia carve out

Omawiane sformułowanie zaczerpnięte jest z języka angielskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „wykrojenie”, na przykład danego fragmentu. Carve out w przypadku osób zajmujących się prawem restrukturyzacyjnym i upadłościowym może oznaczać właściwie dopasowanie danego przedmiotu transakcji distressed assets. Za przykład posłużyć może wyłączenie, czyli w żargonie prawniczym wykrojenie danego fragmentu, chociażby portfela wierzytelności trudno-ściągalnych czy też danej części nieruchomości. W żargonie restrukturyzacyjnym często spotkać można się z tym sformułowaniem, zazwyczaj właśnie w angielskiej wersji językowej, zamiast w polskim tłumaczeniu.

Carve

Przykład użycia określenia

Najlepszym sposobem, na to, aby zrozumieć istotę pojęcia carve out, jest użycie go na przykładzie konkretnej rozmowy. Może być to zdanie „jeśli nie znajdzie się nabywca na trudniejsze z naszych aktyw to co zrobimy?” „w takim wypadku zrobimy carve out i jest szansa na to, że pozostałe sprzedamy w późniejszym terminie”.. W celi zrozumienia trudniejszych do zrozumienia słów, warto sięgnąć po wyjaśnienie w słowniczku żargonu restrukturyzacyjnego, aby w pełni pojąć sens konkretnych zapisków i ustaleń. W prawie znaleźć można mnóstwo określeń niejasnych na początku, jednak odpowiednie źródła w jasny i sprecyzowany sposób tłumaczą ich znaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *